«اخلاق در اداره » درس معاشرت اسلامى با مردم است Reviewed by Momizat on . کتاب «اخلاق در اداره» مباحث مختلفی از دروس اخلاقى آیت الله مظاهری می باشد كه در حضور كاركنان ادارات بیان شده است. نگاه حضرت آیت الله مظاهری به امور مختلف زندگی کتاب «اخلاق در اداره» مباحث مختلفی از دروس اخلاقى آیت الله مظاهری می باشد كه در حضور كاركنان ادارات بیان شده است. نگاه حضرت آیت الله مظاهری به امور مختلف زندگی Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » ویژه نامه های مناسبتی » «اخلاق در اداره » درس معاشرت اسلامى با مردم است

«اخلاق در اداره » درس معاشرت اسلامى با مردم است

«اخلاق در اداره » درس معاشرت اسلامى با مردم است
Print Friendly, PDF & Email
کتاب «اخلاق در اداره» مباحث مختلفی از دروس اخلاقى آیت الله مظاهری می باشد که در حضور کارکنان ادارات بیان شده است.

نگاه حضرت آیت الله مظاهری به امور مختلف زندگی تنها به امور دینی و مذهبی و بیان نکات آموزنده اخلاقی در امور خانواده ختم نمی شود و ایشان با بیان مطالبی در مورد اخلاق در اداره، درس اخلاق معاشرت اسلامى با مردم را به همگان نشان می دهند.
کتاب «اخلاق در اداره» مباحث مختلفی از دروس اخلاقى آیت الله مظاهری است که در حضور کارکنان ادارات بیان شده و موضوعات مهم اخلاقى و اخلاق معاشرت اسلامى با مردم را مورد بحث و بررسى قرار داده است.
در این کتاب ارزشمند مباحثی همچون ارزش کار اداریان، خدمت خالصانه، نتایج اخلاص، پرهیز از منت‌گذارى، پرهیز از عُجب، مدیران و امتحان الهى و اهمیت دادن به شخصیت انسان‌ها در برخوردها به بیانی روان و ارزشمند ارائه شده است.
در بخشی از این کتاب آیت الله مظاهری به نتیجه کردارهاى مدیران و کارکنان اداره‌ها می پردازند و بیان می دارند:
«رئیس یک اداره یا معاونش و یا بالاخره هر کارمندى که داراى ارباب رجوع است اگر بد باشند و با ارباب رجوع با خشونت و تکبر برخورد کنند، مردم این بدى را به حساب خود آنان نمى‌گذارند، بلکه به حساب انقلاب مى‌گذارند و این‌جا است که گناه بسیار بزرگ مى‌شود، کارمند و مدیرى که مى‌تواند در عرض چند دقیقه کار انسان گرفتارى را انجام دهد و نمى‌کند گناه بسیار بزرگى را مرتکب شده است. در روایات آمده است: امام صادق(ع) شیعیان را در منى نصیحت مى‌کرد، فرمود: «اى شیعیان ما! این‌قدر دل پیغمبر را نشکنید، و ما را اذیت نکنید» در این میان یکى از شیعیان بسیار تعجب کرد و از جا برخاست و عرض کرد: یا بن رسول الله، ما کى دل پیغمبر را شکستیم، کى شما را آزردیم؟ امام(ع) فرمودند: مگر تو نبودى که دیروز بر مرکب سوار بودى و شخصى بین راه مانده بود و گفت: من خسته‌ام مرا نیز سوار کن و تو بى‌اعتنا ردّ شدى و با این کارت دل پیغمبر را شکستى!…»
موضوعات بیان شده در این کتاب هر کدام مطالبی آموزنده را در اختیار خواننده و مخاطب خود قرار می دهد وعلاوه بربیان این نکات، اشاره به  داستان ها و روایات ارزشمند مرتبط با موضوعات به جذابیت این کتاب بیشتر می افزاید.
درادامه به داستانی شنیدنی از ایشان در مورد حضرت موسی و در مواجهه با موانع پیش روی کار می پردازیم:
«شما اگر اخلاق پیامبران و زندگى و مبارزات آنان را مطالعه کنید، درمى‌یابید که موانع زیادى داشته‌اند، اما از میدان در نرفتند و سرانجام به هدفشان رسیدند؛ مثلاً حضرت موسى(ع) زمانى که به رسالت مبعوث شد، هیچ ابزار مادى نه لشکرى، نه سلاحى، نه پولى و نه امکانات مادى دیگرى در اختیار نداشت؛ خودش بود و عصایى که هنوز اژدها نشده بود. از جانب خدا خطاب مى‌شود: اى موسى! برو در مقابل فرعون و مأموریت خود را به انجام رسان، که فرعون، طغیان کرده است. موسى با سلاح قاطعیت، به راه مى‌افتد. او هدف را تشخیص داده و براى از بین بردن ظلم و نشر توحید، راه را نیز یافته است که باید به مقابله با ظلم و ستم برخیزد، استقامت کند تا سرانجام سردمدار ظلم را شکست دهد. او این قاطعیت را از اتکاى به خدا به دست آورده است و دریافته است که چون هدفش و راهش حق است، خداوند نصرت و یاریش خواهد کرد. چنین انسانى هیچ‌گاه خسته نمى‌شود»
لازم به ذکر است این کتاب به کوشش محمدجواد خالقى تنظیم، تحقیق و به‌صورت مکتوب منتشر شده است.

منبع : ایمنا
بازگشت به بالا