تا پایان سال جاری کام مردم باغبادران با آب تصفیه خانه باباشیخعلی شیرین می شود Reviewed by Momizat on . اردشیر محمدی در نشست بررسی و رفع مشکلات فاضلاب شهر باغبادران اظهار کرد : عدم تکمیل شبکه فاضلاب و مشکل دفع آبهای سطحی و فاضلاب خانگی یکی از معضلات شهر باغبادران اردشیر محمدی در نشست بررسی و رفع مشکلات فاضلاب شهر باغبادران اظهار کرد : عدم تکمیل شبکه فاضلاب و مشکل دفع آبهای سطحی و فاضلاب خانگی یکی از معضلات شهر باغبادران Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » اخبار » تا پایان سال جاری کام مردم باغبادران با آب تصفیه خانه باباشیخعلی شیرین می شود

تا پایان سال جاری کام مردم باغبادران با آب تصفیه خانه باباشیخعلی شیرین می شود

تا پایان سال جاری کام مردم باغبادران با آب تصفیه خانه باباشیخعلی شیرین می شود
Print Friendly, PDF & Email

اردشیر محمدی در نشست بررسی و رفع مشکلات فاضلاب شهر باغبادران اظهار کرد : عدم تکمیل شبکه فاضلاب و مشکل دفع آبهای سطحی و فاضلاب خانگی یکی از معضلات شهر باغبادران بشمار می‌رود که سالهاست جزو مطالبات مردمی این شهر به شمار می‌آید و به همین دلیل طی مدت گذشته پیگیری‌های متعددی توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری باغبادارن انجام گرفته است.

وی افزود : با پیگیری‌های نماینده محترم مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی پیگیری‌های چشمگیری در خصوص رفع مشکلات موجود در حوزه دفع بهداشتی فاضلاب شهرهای باغبادران و چرمهین با استفاده از اعتبارات ملی و ظرفیت‌های موجود در شهرستان لنجان انجام گرفته که امیدواری مردم را در اجرایی شدن این طرح بسیار افزایش داده است.

شبکه فاضلاب شهر باغبادران به یک پروژه فرسایشی تبدیل شده است

شهردار باغبادران تصریح کرد : توسعه و تکمیل شبکه فاضلاب شهر باغبادران با هدف ارتقاء سطح بهداشتی ، اجتماعی این شهر توسط اداره آب و فاضلاب بیش از دو دهه پیش آغاز گردیده که همچنان بالغ بر ۱۶ کیلومتر از شبکه فاضلاب در سه محله شهر باغبادران باقی مانده است و به نوعی فاضلاب این شهر یک پروژه فرسایشی شده که ۳۰ درصد باقیمانده همچنان اجرا نشده است.

وی ادامه داد : باید توجه داشت که یکی دیگر از معضلات ما در شهر باغبادران انتقال فاضلاب محله ملک آباد به تصفیه خانه فاضلاب شهر می‌باشد چرا که حدود ۲۰سال است که شبکه در این محله اجرا شده و تنها وصل انشعاب و اتصال به کلکتور اصلی فاضلاب باقی مانده که حدودا ۲ هزار و ۵۰۰ متر طول پروژه است.

محمدی اضافه کرد :  با پیگیری‌های انجام شده عدم توانایی مالی  اداره آب و فاضلاب مطرح می‌شود و از سوی دیگر شهرداری را موظف به آزادسازی مسیر می‌کنند و این در حالی است که امروزه شهرداری‌ها با مشکلات اقتصادی فراوان دست و پنجه نرم می‌کنند اما با توجه به اینکه مسئله دفع فاضلاب با سلامت شهروندان مواجه است شورای اسلامی شهر و شهرداری باغبادران با تمام قوا به این مسئله ورود پیدا کرده‌ و آزادسازی مسیر را انجام داده است.

با توجه به عدم اجرای پروژه فاضلاب باغبادران همیشه دغدغه آلودگی آب آشامیدنی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه جهت اجرای پروژه فاضلاب محله ملک آباد انتخاب پیمانکار شده است ، عنوان کرد : با توجه به شیب تند شهر به سمت رودخانه زاینده‌رود مسئولان استان باید پروژه فاضلاب باغبادران را با حساسیت بیشتری دنبال کنند چرا که اگر شبکه فاضلاب باغبادران اجرا نشود باید همیشه دغدغه آلودگی آب آشامیدنی را داشت و این مسئله تهدید جدی برای ۵ میلیون نفر از مردم استان که از آب تصفیه خانه های اصفهان و یزد استفاده مینمایند خواهد بود.

شهردار باغبادران با اشاره به باقی ماندن ۱۵ کیلومتر اجرای شبکه فاضلاب در محله های باغبادران و دورباط ،  بیان کرد : اگر شبکه فاضلاب شهر اجرایی شود آب ناسالم وارد رودخانه نمی شود ، اما اگر این اتفاق نیفتد باید همیشه دغدغه آلودگی آب شرب وجود داشته باشد از این رو شهرداری و شورای اسلامی شهر باغبادران سعی خود را بر آن داشته تا با همکاری و اقدامات مقتضی با شرکت آب و فاضلاب کمک به تسریع اتمام پروژه و اجرایی شدن کار نماید و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد بهره‌برداری از این پروژه باشیم.

%d9%81%d8%a7%d8%b6%d9%84%d8%a7%d8%a8-2

علیرغم همجواری باغبادران با دو تصفیه خانه بزرگ آب ، مردم این شهر از آب آشامیدنی مطلوب محرومند.

وی در ادامه با اشاره به خواست مردم در خصوص انتقال آب شرب از تصفیه خانه باباشیخعلی به بخش باغبهادران گفت : علیرغم همجواری شهر باغبادران با دو تصفیه خانه آب اصفهان ، مردم این شهر از آب آشامیدنی سالم و مطلوب محروم هستند و برای بسیاری از افراد ، باور کردنی نیست که مردم این شهر هنوز از داشتن آب شرب سالم محروم هستند ، هرچند مسئولان به سلامت آب شرب باغبادران تاکید دارند اما مردم از این موضوع مطمئن نیستند و از این جهت باید در این خصوص چاره اندیشی شود.

در ادامه این نشست فرماندار شهرستان لنجان با اشاره به نگاه ویژه شهرستان لنجان به جلوگیری از سرریز پساب فاضلاب در رودخانه زاینده رود ، اظهار کرد : باید توجه داشت که قسمت اعظم شبکه فاضلاب شهر باغبادران انجام گرفته اما با توجه به اینکه تامین آب شرب با کیفیت جزء اولین اولویت‌های ما و به نوعی خط قرمز ما در شهرستان لنجان است تحقق این مهم از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود که همواره مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ کیلومتر از این رودخانه زاینده‌رود از دل شهرستان لنجان عبور می‌کند، افزود: ۳۰ کیلومتر از حوزه رودخانه زاینده‌رود به صورت دائمی و ۳۰ کیلومتر دیگر به صورت فصلی است از این رو  با توجه به اولویت دفع بهداشتی فاضلاب در کشور و استان اصفهان این مهم در شهرهای مختلف شهرستان لنجان نیز مورد توجه جدی قرار گرفته و مکان‌هایی که نزدیک به رودخانه هستند و آب شرب را مورد تهدید قرار می‌دهند دارای اولویت حیاتی هستند.

فرماندار شهرستان لنجان تصریح کرد: در حال حاضر شهرستان لنجان مدخل توزیع آب شرب به ۶۵۰ شهر و روستا و محل آب‌رسانی به ۵ میلیون نفر در استان اصفهان است از این رو اتمام پروژه فاضلاب شهر باغبادران یکی از مهمترین پروژه‌هایی است که باید با سرعت هرچه بیشتر اجرایی شود.

وی اضافه کرد : توجه به رفع نیازها و تامین آب شرب بهداشتی و سالم برای شهروندان شهرستان لنجان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و پروژه انتقال آب به روستاهای زمان‌آباد، هاردنگ و کچوئیه ، آهنگ خدمت‌رسانی در این بخش را به خوبی نشان می‌دهد و امیدواریم با تدابیر اتخاذ شده مردم شهرهای باغبادران و چرمهین نیز از این مهم برخوردار شوند.

با توجه به مشکلات اقتصادی تخصیص اعتبارات دولتی به پروژه‌ها قابل توجه نیست.

سجاد خاطرنشان کرد: در حال حاضر از لحاظ وضعیت منابع آبی در کشور در شرایط بحرانی قرار داریم و این در حالی است که همچنان نیازهای مردم در بخش‌های مختلف همچون شرب و کشاورزی رو به افزایش است از این رو به منظور اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش‌های مختلف صنعت ناگزیر به استفاده بهینه از منابع آبی موجود هستیم که استفاده از منابع آبی خاکستری یکی از راه‌های استفاده بهینه از آب می‌باشد.

وی با اشاره به تخصیص اعتبارات به پروژه‌های آب و فاضلاب گفت : با توجه به مشکلات اقتصادی تخصیص اعتبارات دولتی به پروژه‌ها قابل توجه نیست ، بر این اساس به منظور توسعه پروژه‌های آبفا باید از اعتبارات بخش خصوصی استفاده کرد که در این راستا انعقاد قرارداد بیع‌متقابل با صنعتگران می‌تواند گره گشای کار باشد.

فرماندار شهرستان لنجان متذکر شد : همانطور که انتظار می‌رفت با قراردادی که بین آب و فاضلاب  استان اصفهان و شرکت فولاد مبارکه منعقد شد ، شاهد توسعه پروژه‌های آبفا و حفظ محیط زیست و تأمین بهداشت و سلامت مردم با بازچرخانی پساب خواهیم بود و از سوی دیگر صنعت فولاد نیز به آب مورد نیاز جهت مصارف صنعت  دست پیدا خواهد کرد.

در ادامه این نشست محسن کوهکن نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی گفت : امروز تغییر و اصلاح نگاه مدیران کشور در تمام سطوح و رده‌ها در ارتباط با واقعیت‌های اقتصادی کشور یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است. در حالیکه در سال جاری در حدود ۹۰درصد بودجه جاری است و معلوم نیست برای اتمام حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی کشور با سالی حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان چه می‌خواهیم انجام دهیم از این جهت باید اتمام پروژه‌های بالای ۵۰ درصد در دستور کار دولت قرار گیرد و پروژه‌های زیر ۵۰درصد به مردم واگذار شود.

وی بهره گیری از توانمندی های بخش خصوصی را همسو با اجرای سیاست های «اقتصاد مقاومتی» دانست و اضافه کرد: شهرستان لنجان از ظرفیت بسیار بالایی برای ایجاد ثروت برخوردار است از این جهت باید پروژه‌های شهرستان لنجان با  مشارکت بخش دولتی_خصوصی اجرایی شود تا اجرای پروژه‌ها با سرعت هرچه بیشتر انجام گیرد که البته بهره‌‌مندی از سرمایه گذارن شهرستان لنجان باید در اولویت قرار گرفته شود.

پیشنهاد استفاده پساب در صنعت برای نخستین بار کشور در شهرستان لنجان مطرح و اجرایی شد

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به پروژه فاضلاب شهرهای سده لنجان، ورنامخواست و زاینده رود اشاره کرد و گفت : با توافقی که با شرکت فولاد مبارکه صورت پذیرفت، طرح احداث شبکه فاضلاب شهر‌های زرین شهر، ورنامخواست ، سده و زاینده رود اجرایی شد و در مقابل از پسآب موجود آن برای استفاده در کارخانه فولاد مبارکه استفاده کند.

وی اجرای پروژه فاضلاب در قالب همکاری فولاد سبا و شرکت آب و فاضلاب الگویی برای اجرایی شدن در سطح ملی دانست و ادامه داد : اجرای این طرح نه تنها باعث شد آلودگی ناشی از ورود فاضلاب‌ به رودخانه زاینده رود بسیار کاهش یابد بلکه نقطه عطفی در کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و همچنین صرفه جویی بیشتر مصرف آب در صنعت بود.

کوهکن از افتتاح تصفیه خانه فاضلاب و پروژه فاضلاب شهرهای سده لنجان ، ورنامخواست و زاینده رود با حضور مقامات عالی کشور خبر داد و اضافه کرد: باید توجه داشت که این پروژه به لحاظ حجمی و ریالی  یکی از پروژه های بسیار مهم در سطح استان به شمار می‌آید که با سرعت قابل توجهی اجرایی شد و می‌تواند به الگویی در کشور مبدل شود چراکه اجرای این طرح با وجود حساسیت‌های موجود بر روی مصرف آب مدیریت صحیح از آب را به نمایش می گذارد و به خوبی نشان می‌دهد در این استان از هرز رفتن آب جلوگیری می‌شود.

اجرای پروژه‌های انتقال فاضلاب شهرهای باغشاد ، چرمهین و باغبادران نیازمند ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار است

وی در ادامه با اشاره به اینکه اتمام پروژه‌های انتقال فاضلاب شهرهای باغشاد ، چرمهین و باغبادران و همچنین تکمیل خط انتقال پساب فاضلاب روستاهای هاردنگ و زمان آباد بالغ بر ۱۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیازمند است ،  یادآور شد: بحث کاهش آب باعث شد سرمایه‌گذاری در حوزه استفاده از پساب فاضلاب همانند تفاهم‌نامه موجود با فولاد سبا برای کارخانه ذوب آهن در نظر گرفته شد تا مازاد پساب فولادشهر به اضافه اجرای پروژه فاضلاب شهر‌های باغبادران باغشاد ، چرمهین و روستاهای محور هاردنگ ، کچوئیه و زمان آباد مورد استفاده قرار گرفته و پساب آن در صنعت مورد استفاده قرار گیرد تا چالش‌های پیش رو در صنعت وکمبود آب مرتفع گردد.

نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد : قالب توافق با کارخانه ذوب آهن آماده است و مطالعات لازم نیز انجام گرفته از این رو شهرداری‌های سه گانه نیز به اجرایی شدن این طرح نگاه ویژه‌ای داشته باشند و با سرعت هرچه بیشتر اجرایی شود چراکه اگر قرار باشد این طرح با بودجه‌های دولتی عملی شود ، ۳۰ سال طول می‌کشد تا این پروژه به بهره‌برداری برسد.

وی تاکید کرد: باید توجه داشت که جزیره‌ای عمل کردن در امور ، امروز پاسخگوی اجرای پروژه های عمرانی نخواهد بود بنابر این باید تلاش شود با هم افزایی بیشتر در مسیر تحقق خواسته دیرینه مردم شهر باغبادران و چرمهین گام برداشت تا آنها نیز از آب تصفیه بهرمند شوند و همچنین پروژه دفع بهداشتی فاضلاب شهر باغبادران نیز با سرعت هرچه بیشتر اجرایی و به بهره‌برداری رسیده تا شاهد افزایش رضایتمندی شهروندان باشیم.

%d9%81%d8%a7%d8%b6%d9%84%d8%a7%d8%a8-2

تا پایان سال جاری کام مردم باغبادران با آب تصفیه خانه باباشیخعلی شیرین می شود.

در پایان این نشست سید هاشم امینی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به نامگذاری سال جاری با عنوان اقتصاد مقاومتی اقدام وعمل، گفت: اگر قرار باشد اجرای پروژه ‌ها به روال عادی پیگیری شود به نتیجه قابل قبول دست پیدا نخواهیم کرد و با توجه به حساسیت‌های مقام معظم رهبری مردم باید فیزیک پیشرفت پروژه ها را شاهد باشند و از این جهت باید با روحیه جهادی وارد میدان عمل شویم.

وی ضمن تشکر از محسن کوهکن نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی، افزود: پروژه‌های عمرانی با کمبود منابع مالی دچار طولانی شدن پروژه می‌شود و امروز نیز شرایط سختی را از لحاظ اعتبارات داریم اما با ایده و نگاه محسن کوهکن نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی، پروژه انتقال فاضلاب به مجتمع فولاد اجرایی شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تصریح کرد : از سال ۷۴ تا سال ۹۲ تنها ۲۸ درصد فاضلاب شهرهای سده لنجان ، ورنامخواست و زاینده رود اجرایی شد اما با توافق صورت گرفته از سال ۹۲ تا کنون توانستیم تصفیه خانه فاضلاب بسازیم که رو به اتمام است و یک ماه آینده به اتمام خواهد رسید و از سویی شبکه فاضلاب این شهرها نیز پیشرفت قابل توجه است.

وی متذکر شد : اگر پروژه فاضلاب شهرهای  باغبادران ، باغشاد ، چرمهین  همچون شهرهای سده لنجان ، ورنامخواست و زاینده رود اجرایی شود می‌توانیم با سرعت هرچه بیشتر این پروژه را به اتمام برسانیم.

امینی با اشاره به لزوم برنامه‌ریزی جدی انتقال آب تصفیه از تصفیه خانه باباشیخعلی به بخش باغبهادران ، عنوان کرد :  ما علی رغم کمبود اعتبارات  با فکر و کار بیشتر و روش‌های جدید برنامه ریزی پروژه را آغاز کرده‌ایم ، اما نیاز است در اجرایی شدن این پروژه با همدلی بیشتر در شهرستان لنجان گام برداریم و ان شاالله طی ۴ ماه آینده کام مردم شهر باغبادران را با آب تصفیه خانه آب باباشیخعلی شیرین سازیم.

بازگشت به بالا