شورای اداری شهرستان لنجان با حضور معاون رئیس جمهور در امور مجلس Reviewed by Momizat on .  بعد از ظهر روز چهار شنبه 15 بهمن ماه جلسه شورای اداری شهرستان لنجان با حضور حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری معاون محترم رئیس جمهور در امور مجلس در محل فرماند  بعد از ظهر روز چهار شنبه 15 بهمن ماه جلسه شورای اداری شهرستان لنجان با حضور حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری معاون محترم رئیس جمهور در امور مجلس در محل فرماند Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » اخبار » شورای اداری شهرستان لنجان با حضور معاون رئیس جمهور در امور مجلس

شورای اداری شهرستان لنجان با حضور معاون رئیس جمهور در امور مجلس

شورای اداری شهرستان لنجان با حضور معاون رئیس جمهور در امور مجلس
Print Friendly, PDF & Email

 بعد از ظهر روز چهار شنبه ۱۵ بهمن ماه جلسه شورای اداری شهرستان لنجان با حضور حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری معاون محترم رئیس جمهور در امور مجلس در محل فرمانداری لنجان برگزار گردید.

 سید محسن سجاد فرماندار لنجان ، حجت الاسلام والمسلمین باقریان امام جمعه زرین شهر ، حجت الله امینی رئیس شورای اسلامی شهرستان لنجان ، محسن امینی رئیس ستاد تبلیغاتی روحانی در ایام تبلیغات ریاست جمهوری در شهرستان لنجان ، مجید منصوری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور به ترتیب سخنرانان این جلسه بودند.

شهرستان لنجان پل ارتباطی شش استان کشور است.

سید محسن سجاد در نشست شورای اداری شهرستان لنجان که با حضور معاون رئیس جمهور در امور مجلس برگزار شد گفت: حضور نماینده کاروان تدبیر و امید به خطه لنجان که مصادف با ایام الله دهه فجر است . منشاء خیرو برکت در شهرستان است . وی سپس با اشاره به ظرفیت های شهرستان و وجود علما و عالمانی همچون آیت الله آقا ارباب ،آیت الله مدیسه ای اصفهانی ، شیخ مرتضی ریزی و مراکز دانشگاهی و صنعت و همچنین ظرفیت های گردشگری در شهر باغبادران توضیحاتی ایراد نمودند و افزودند این شهرستان تعداد ۷۷۲ شهید و سردارانی همچون شهید قجه ای ، شهید شاهمرادی ، شهید طاهری و شهید باغبانی تقدیم انقلاب نموده است .

سجاد فرماندار در ادامه افزود شهرستان لنجان پل ارتباطی شش استان کشور است ، ودارای نه شهر و دو بخش و جمعیتی بیش از دویست و پنجاه هزار نفر می باشد و البته مشکلاتی همچون آلایندگی کارخانه ذوب آهن وجود داشت که با پیکیریهای مجدانه در این خصوص ، قراردادی بالغ بر چهارصد میلیارد تومان مابین کارخانه ذوب آهن و شرکت آلمانی جهت نصب کنواتورهای جدیدی جهت رفع آلودگی بسته شد . ایشان سپس در خصوص مشکل بیکاری در شهرستان مطالبی را بیان و اظهار امیدواری کردند با راه اندازی منطقه اقتصادی و شهرک حمل و نقل ، بخشی از این مشکلات رفع خواهد شد سجاد در ادامه گفت بحث دیگر قطب گردشگری است که متاسفانه با وجود پتانسیل های بالای شهرستان ،در این زمینه کم کاری شده است .

 نرخ بیکاری در شهرستان لنجان نسبت به میانگین استان اصفهان بیشتر است.

 مجید منصوری در جلسه شورای اداری شهرستان لنجان، با اشاره به عدم مدیریت صحیح در برنامه‌ریزی‌های پروژه مسکن مهر، افزود: سرریز جمعیت استان در مسکن مهر فولادشهر است اما مشکلاتی چون آب، برق، حمل و نقل، مراکز بهداشتی و مسائل امنیتی گریبان این پروژه بزرگ را گرفته که رفع این مشکلات نیازمند اقداماتی مؤثر از سوی مسئولان و دولت است.

 نرخ بیکاری در شهرستان لنجان نسبت به میانگین استان اصفهان بیشتر است؛ از این رو شرایط نامناسب اشتغال سبب بروز مسائل و مشکلات مختلف در سطح شهرستان شده است.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر بودجه تخصیص یافته برای مترو شهرستان لنجان کافی نیست بنابراین لازم است مسئولان دولتی توجه بیشتری به تامین اعتبار این پروژه داشته باشند تا از صندوق توسعه، بودجه‌ای برای این طرح در نظر گرفته شود تا بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم.

وی در خصوص انتظارات مردم شهر فولادشهر، بیان کرد: مصوبه بخشداری فولادشهر ابلاغ شده و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد باشیم که ادارات مورد نیاز مردم در این شهر دایر‌ ‌شوند و هزینه‌های مردم در این بخش کاهش پیدا ‌کند.

منصوری با اشاره به انتظار مردم شهرستان لنجان در زمینه تحول اساسی بیمارستان شهدای لنجان، اضافه کرد: تاکنون هیچ‌گونه ردیف بودجه کشوری برای ساخت بیمارستان در شهرستان لنجان و شهر زرین‌شهر اختصاص نیافته است و نخستین خواسته مردم شهرستان احداث یک بیمارستان جدید یا بازسازی و تجهیز بیمارستان شهدای لنجان است. وی همچنین خواستار به‌روزرسانی اورژانس و ارتقای تجهیزات بیمارستان شهدای لنجان شد.

نماینده مردم شهرستان لنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه دولت دهم در خصوص ارتقای بخش باغبهادران به شهرستان زنده‌رود، عنوان کرد: با توجه به گستردگی و ظرفیت بالای بخش باغبهادران یکی از مطالبات به حق مردم برخوردار شدن از فرمانداری است و دولت یازدهم ارتقای این بخش را به شهرستان زنده‌رود در دستور کار مجدد قرار دهد.

ایجاد اشتغال ،استفاده از ظرفیتهای بیشمارگردشگری منطقه ، ارتقاء مناطق مستعد در زمینه های تقسیمات کشوری خواست مردم شهرستان است .

حجت الله امینی ، با گرامیداشت یاد و نام شهدای گرانقدر انقلاب بویژه امام شهیدان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف )و آرزوی سلامتی و طول عمر با برکت جانباز اکبر انقلاب مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و تبریک دهه مبارک فجر به نمایندگی از طرف ۱۶۸نفر عضو شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای شهرستان لنجان که در دو بخش مرکزی و باغبادران ( ۹ شهر و ۴۵ روستای شهرستان ) ، توفیق خدمتگذاری به مردم شریف را دارند به سفیر کاروان تدبیر و امید حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای انصاری معاون محترم رئیس جمهور خیر مقدم گفت .

وی ادامه داد خدا را شاکریم در شهرستانی زندگی میکنیم که با بهره گیری از تمام ظرفیتها در خدمت دین و آئین و مذهب و کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده و هست و در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی و کشاورزی و صنعت پیشگام و نسبت به ادای دین به میهن اسلامی قدم برداشته است.

این شهرستان به مدد تعداد قابل توجه علماء ،اندیشمندان و شهدا ، سرداران و ایثارگران جبهه های جهاد و صنعت و تولید ، در جنبه های مختلف ایفای نقش نموده است .

امینی افزود : نه به رسم کلیشه ای وعادت که به رسم انصاف به خاطر فضای همدلی و همراهی که در سایه سار نظام مقدس جمهوری اسلامی ورهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب ، و به برکت خون شهدا و تدابیر دولت تدبیر و امید در شهرستان و بین مدیران حاکم است و زمینه ساز توسعه و پیشرفت شهرستان خدا را شکر میکنیم.

وی گفت : رئیس جمهور محترم ، امروز در بدو ورود به استان اصفهان نقش استان را در توسعه کشور نقش غیر قابل انکار توصیف نمودند . شهرستان لنجان با ظرفیتهای بالفعل و بالقوه خود نقش فراوانی را در ابراز توانمندیهای استان ارائه نموده است و از این بابت مردم شهرستان سرافرازند و. قطعاً احیاء و بکارگیری ظرفیتهای بالقوه شهرستان این تاثیر گذاری مثبت را دوچندان مینماید.

وی خطاب به نماینده محترم کاروان تدبیر و امید گفت : مردم شهرستان لنجان در راستای خدمت به میهن نهایت تلاش را داشته اند و تمام امکانات مادی و معنوی و نیروی انسانی تاثیر گذار خود را در طبق اخلاص در راه توسعه و پیشرفت کشور ارائه دانده اند ، در زمینه های مختلف همچنان ثابت قدم در ایجاد حماسه های فرهنگی و سیاسی و اقتصادی است. ولی نگاه یکجانبه به صنایع موجود در شهرستان تصور برخورداری را به ذهن متبادر میکند که این تصور باعث برخی غفلتها نسبت به این شهرستان گردیده است.

ضمن تشکر از توجهات ، با درک شرایط موجود با اطلاع از محدودیتها و مشکلات و تحریمها ولی توقع توجه بیشتر دولتمردان را به این شهرستان داریم.

مشکلات و توقعات مردمی جمع آوری شده و توسط نماینده محترم دولت در شهرستان ، فرماندار محترم جمع بندی و در اختیارشما قرار میگیرد.

شهرستان لنجان با آمار بیکاری بالا نیازمند توجه به ایجاد اشتغال و ایجاد صنایع تبدیلی بدون آلایندگی در کنار قطب های صنعتی موجود است .

استفاده از ظرفیتهای بیشمارگردشگری منطقه ، ارتقاء مناطق مستعد در زمینه های تقسیمات کشوری خواست مردم شهرستان است که تقدیم حضورتان میگردد و امیدواریم پاسخ مثبت به این توقعات بجای مردم با بررسی و ایجاد راهکارهای مناسب یادگاری این سفر برای مردم شهرستان لنجان باشد.

وی به نمایندگی از نهاد شوراهای اسلامی در خصوص درد دل اعضای شوراهای اسلامی گفت :

با اغتنام از فرصت ایجاد شده به نمایندگی از نهاد شوراها باستحضار میرسانم :

نگاه قانون اساسی کشور و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به شوراها نگاه ویژه و اختصاصی است که توقعات مردم در از شوراها در حد وظایف تعریف شده در قانون و پیام تاریخی حضرت امام است.

اشراف اطلاعاتی اعضای شوراها نسبت به نقاط قوت و ضعف شهرها و محلات ، شناخت فرصتها و تهدیدها و بی واسطه بودن در ارتباط با مردم این نهاد را به بهترین مرکز تشخیص نیازهای محلی تبدیل میکند

توجه قانون و قانونگذار و مبدع شوراها در جمهوری اسلامی ایران را توجه قابل ستایش است و نگاه رئیس جمهور محترم نیز در همین راستاست توجه ایشان نیز به حقوق شهروندی که در راس آن حق مشارکت در تصمیم سازی و تصمیم گیری در توسعه و عمران مناطق شهری و روستائی است.

متاسفانه در برخی از قوانین پائین دستی شاهد تقلیل اختیارات شورا هستیم و می بینیم این اختیارات بر مبنای قانون اساسی لحاظ نمیشود و مشکلاتی را برای مدیریت شهری ایجاد میکند.

از ابتدای فعالیت شورا بنا بوده که مدیریت واحد شهری به محوریت شورا به در اختیار شهرداریها قرار گیرد و کلیه خدمات شهری به مدیریت شهری واگذار گردد ولی تاکنون شاهد این رویداد مهم نبوده ایم و عمده نارسائی ها ناشی از تعدد مراکز و دستگاههای خدمت رسان در شهرها و روستاها و ناهماهنگی های بین سازمانی است.

وی با بیان اینکه علیرغم تغییرات قابل توجه و متعدد قوانین و آئین نامه شوراها که تعداد آنها کمتر از تعداد سالهای عمر شوراها در کشور نیست گفت :

قانون برنامه پنجم توسعه بنا بود تمرکز زدائی و اجرای مدیریت واحد شهری صورت گیرد ولی با وجود اینکه یکسال به انتهای این برنامه باقی مانده این برنامه نتوانست در ایجاد جایگاه واقعی شوراها در مدیریت شهری ایفای نقش کند.و این مهم به برنامه های توسعه آتی واگذار میگردد.

عمده وقت و انرژی شوراها صرف هماهنگی بین دستگاههای اجرائی در اجرای پروژه های خدمات شهری میگردد .

امینی ضمن اشاره به اینکه برنامه ششم توسعه در حال تدوین است و همچنین دولت لایحه مرتبط با مدیریت شهری را در دست تدوین و تقدیم به مجلس دارد گفت : با توجه به اشرافیتهای قانون گذاری و حقوقی شخص رئیس محترم جمهور و حضرتعالی و عنایت خاص دولت به حقوق شهروندی نهاد شوراهای اسلامی این توقع را از دولت دارند که در تثبیت جایگاه شوراها و ارتقاء این جایگاه به مرتبه مد نظر شارعان قانون اساسی همت کنند تا آنچه توقع به حق مردم از شوراهاست به وقوع پیوندد.

از ابتدای امسال تاکنون بیش از۲۳۰هزار میلیاردریال اعتبار برای تکمیل و یا اجرای طرحهای عمرانی پرداخت شده است.

حجت الاسلام انصاری با اشاره به اینکه این مقدار تا پایان سال به ۳۰۰هزار میلیارد ریال افزایش خواهد یافت افزود: در کنار منابع عمومی،دولت با واگذاری برخی از طرح ها به بخش خصوصی از طریق اوراق مشارکت و یا واگذاری سهام درصدد تکمیل و به بهره برداری رسیدن طرح های مهم و ضروری است.

وی واگذاری طرح ها به خیران و پیمانکاران بخش خصوصی را دو راهکار پیش بینی شده دولت در لایحه پیشنهادی دولت به مجلس اعلام کرد و گفت: دولت در سال آینده برنامه ای برای افزایش قیمت حامل های انرژی ندارد.

معاون رئیس جمهور در امور مجلس با اشاره به کسری ۱۶۰هزار میلیارد ریالی دولت در طرح هدفمندی یارانه ها افزود: از مردم ،نخبگان و دانشگاهیان نظر خواهی شده تا با ارائه راهکار و طرحی عدالت محور بهترین گزینه برای پرداخت یارانه ها به افراد نیازمند را بیان کنند.

 

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا