مروری بر زندگی دلاور مرد بیشه شجاعت و شهامت و شهادت شهید نادعلی ترکی باغبادرانی Reviewed by Momizat on . این متن در صفحه چهارده روزنامه سراسری جمهوری اسلامی پنجشنبه 11 اردیبهشت 1393 منتشر گردید.  پاسدار شهید نادعلی ترکی باغبادرانی روز 12 بهمن 1328 در خانواده ای مذه این متن در صفحه چهارده روزنامه سراسری جمهوری اسلامی پنجشنبه 11 اردیبهشت 1393 منتشر گردید.  پاسدار شهید نادعلی ترکی باغبادرانی روز 12 بهمن 1328 در خانواده ای مذه Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » معرفی باغبادران » مروری بر زندگی دلاور مرد بیشه شجاعت و شهامت و شهادت شهید نادعلی ترکی باغبادرانی

مروری بر زندگی دلاور مرد بیشه شجاعت و شهامت و شهادت شهید نادعلی ترکی باغبادرانی

مروری بر زندگی دلاور مرد بیشه شجاعت و شهامت و شهادت شهید نادعلی ترکی باغبادرانی
Print Friendly, PDF & Email

این متن در صفحه چهارده روزنامه سراسری جمهوری اسلامی پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ منتشر گردید.

 پاسدار شهید نادعلی ترکی باغبادرانی روز ۱۲ بهمن ۱۳۲۸ در خانواده ای مذهبی در شهر باغبادران بدنیا آمد.

 دوران تحصیلات ابتدائی خود را در دبستان بزرگمهر باغبادران با تلاش و کوشش و استعداد فوق العاده  به پایان برد ولی بدلیل فقر اقتصادی امکان تحصیل در دوره های بالاتر برایش فراهم نشد و در کنار پدر به کار کشاورزی پرداخت.

 مدتها در شغل بنائی و نجاری کارکرد و در این رشته ها به مهارت رسید.

 در سال ۱۳۵۲ ازدواج کرد که ثمره آن ۲ پسر و یک دختر بود.P14.02.11.Mousavi.indd

 همیشه از جنایات رزیم طاغوتی و ظلم و ستمی که بر مردم می رفت رنج می برد و در بیداری مردم می کوشید.

 در برپائی جلسات سخنرانی با دعوت از اساتید انقلابی و منبریان روشنگر در منطقه و همچنین مناطق محرومی چون خوزستان و چهار محال بختیاری نقش آفرینی میکرد.

 از شهر قم عکس و کتاب و مجلات را فراهم میکرد و در گوشه و کنار استان اصفهان و استانهای همجوار به برپائی نمایشگاه عکس و توزیع کتب مذهبی و همچنین انتشار اعلامیه ها و نوارهای حضرت امام خمینی (ره) می پرداخت.

 شهید ناد علی ترکی در برپائی تظاهرات ضد رژیم ستم شاهی بی پروا بود.

 رشادت و شیر دلی وی بر همگان محرز بود و الگوی همسالان خود گردید.

 مدتی برای کار و تلاش به  کویت سفر کرد  آنجا نیز در بین ایرانیان شاغل که تعداد قابل توجهی بودند پرده از ظلم طاغوتیان بر می داشت و به معرفی حضرت امام (ره) و شخصیت های انقلاب اسلامی می پرداخت.

 حتی در کویت هم از توزیع اعلامیه ها ون وارهای  سخنرانی امام (ره ) دست بر نمی داشت.

 وقتی خبر از بالاگرفتن شعله های آتش انقلاب در سراسر کشور و به شهادت رسیدن تعدادی از انقلابیون در خیابانها به گوش شهید نادعلی ترکی رسید تصمیم گرفت کار خود را رها کند و خود را به همرزمان انقلابیش برساند تا مبادا از آنها عقب بماند.

 اسلحه فراهم کرد و با جاسازی آن در وسایل خود آن را به باغبادران رسانید و با مسلح نمودن دوستان و تشکیل بسیج عمومی از جوانان شهر امنیت شهر و شهروندان را تامین می کردند.

با  پیروزی انقلاب اسلامی در تاسیس کمیته انقلاب و تامین  مایحتاج مردم از گوشه و کنار کشور کوشید.

 او همچنین در تاسیس سپاه لنجان نقش به سزائی داشت.

 هیچگاه از تلاش و کوشش باز نایستاد و تمام نیرو و انرژی و هنر خود را در خدمت به مردم مظلوم و پیشبرد اهداف نظام تازه تاسیس جمهوری اسلامی به کار بست.

 شهید ترکی مورد وثوق مردم منطقه بود .

 جوانان شهر به او عشق میورزیدند و تلاش و کوشش و رشادت و جوانمردی و شجاعت و مردم داری را از او یاد میگرفتند.

این شهید بزرگوار در تمام مدت عمر خود با مردم همدردی میکرد و به فکر نیازمندان بود و در تامین نیاز مردم کوتاهی نمیکرد و خود را در برابر آنان مسئول می دانست.

 ارزاق عمومی مردم را فراهم میکرد و حتی به روستاهای سطح منطقه می برد و به دست نیازمندان میرساند.

 با همکاری دوستان خود برای افرادی که مسکن  و سرپناهی نداشتند  در گرمای فصل تابستان و با زبان روزه اقدام به ساخت سرپناه نمود.

همچنین  در احداث ساختمان سپاه و پایگاه بسیج فعالانه تلاش کرد.

 هر چند تحصیلات آکادمیک نداشت ولی کلام او موثر و سرشار از خلوص و نفوذ و منطق و شوق بود.

 قلم روانی داشت نامه هائی که برای همسر خود می فرستاد بسیار زیبا و جذاب و روشنگرانه بود.

 عشق به انقلاب اسلامی و تنفر از ظلم و ستم دوران طاغوت توسط نویسنده در متن آاین نوشته ها به چشم میخورد.

 در نامه ای به همسرش اینگونه نوشت :

 «به نام خداوند در هم کوبنده ستمگران ، سلام به مادر فرزندانم و سلام به همه مادران نه بدنیا آورنده آدمیان بلکه سلام به مادرانی که نسبت به خانواده و فرزندان و جامعه و اسلام و تشیع و خدا خود را مسئول می دانند و پس از درک مسئولیت تا پای جان از وظیفه ای که دارند ، دفاع میکنند.»

 و خطاب به فرزندش نوشت :«اما پسرم در زمانی که اکثر فرزندان جامعه ما (منظورم جامعه اسلامی) جامعه ایکه رد پائی از حسین (ع) پیداست که پدرانشان  یا از دم رگبار مسلسل رزیم طاغوتی گذشته اند یا در زیر شکنجه این دژخیمان در واپسین لحظات زندگی بسر میبرند ، چگونه طاقت می آورم در کنار تو بنشینم و دست نوازش  به سرت بکشم.»

 شهید ترکی  سر انجام در نهم اردیبشت ۱۳۵۹ در مسجد جامع شهر سنندج در اثر اصابت تیر به آرزوی دیرینه اش  فیض شهادت رسید و اولین پاسدار شهید سپاه لنجان از شهر باغبادران تقدیم به اسلام و انقلاب و میهن گردید.

 درود بر روان پاک این شهید که به حق میتوان او را سید شهیدان  باغبادران نامید.

                                                                                                 حجت الله امینی باغبادرانی

لطفا ً جهت دیدن متن در صفحه روزنامه جمهوری اسلامی کلیک کنید.

دیدگاه ها (5)

 • عباسی

  روحشان شاد
  ایشون به همراه ۴ شهید دیگر در یک روز از سپاه زرین شهر تشییع و در روستاهایشان به خاک سپرده شدند آنروز را خوب خاطرم هست.ایشان با چهار نفر دیگر نخستین شهدای لنجان بودند.

 • م.ترکی

  سلام .
  (گرچه همیشه آرزوی دیدن پدربزرگم را در دلم افکندم ولی افتخار شهادتش را در دلم نهادم و اورا سر لوحه خود قرار دادم.)
  بدم نمی آید اطلاعات بیشتری در مورد این شهید که پدربزرگم است و خانواده اش به شما برسانم.:
  من اولین نوه ایشان هستم و از اولین پسر حاصل می شوم .دومین نوه این شهیدفرزند دختری اوست که یک پسر است.نوه سوم هم برادر من است.پدر من تنها ۵سال داشت که پدربزرگم به درجه شهادت نائل شد.پدرم چند سال قبل از پایان تحصیلات دانشگاهی (دندانپزشکی)خود با مادرم که او هم فرزند شهید بود ازدواج کرد .
  با تشکر …ترکی

 • حجت الله امینی باغبادرانی

  بسم رب الشهدا

  از بازدید شما از پایگاه اطلاع رسانی امین زنده رود سپاسگزارم

  کمترین کاری که میتوانیم در قبال شهدا انجام دهیم زنده نگهداشتن نام و یاد آنها است

  با این امید که بتوانیم پیرو آنها شویم و خود را تا حد امکان به مرام و مسلک آنان نزدیک کنیم.

  در جامعه پیرامونی ما و در شهر باغبادران شهدا وایثارگران فراوانی بودند و هستند که با خون فشانی و ایثارگری و از خود گذشتگی با ارائه جان و مال و سلامتی خود در پیشبرد اسلام و انقلاب و نظام تلاش کردند ولی به دلیل بی همتی و یا ناتوانی ما در معرفی این چهره های ماندگار همچنان در گمنامی بسر می برند در حالی که معرفی این عزیزان هویت و شناسنامه شهر و شهروندان و بستگان و دوستان آنان است.

  قطعاً کمک همشهریان گرامی و بویژه دوستان و بستگان این عزیزان در معرفی ایثارگری و رشادت و شهامت آنان لازم است تا شاید بتوانیم گوشه ای از کوتاهی خواسته یا ناخواسته گذشته را جبران کنیم.

  آنچه تاکنون درباره زندگی برخی مطالعه و تحقیق نموده ام ارزش کتاب و فیلم نامه نویسی دارد تا این چهره ها را بتوان به عنوان الگو به جامعه و جوانان آن معرفی کرد.

  دست یاری شما و دیگر دوستان را در ادامه این راه میفشارم و منتظر ارائه نحوه همکاری و مساعدت توسط شما در این راه میباشم.

  با تشکر حجت الله امینی.

 • ف باغبادرانی

  با سلام. وقتی خودم را که الان هم سن و سال این شهید در زمان شهادتش هستم با او مقایسه می کنم ،بیشتر به پوچی و بی خاصیتی خودم پی می برم. واقعا که این شهدا از نظر ایمان،نوع تفکر،اخلاق،همت و بلند نظری ،ایثار وفداکاری و…..نمونه و الگوی بسیاراعجاب برانگیز و عالی ای برای جوانان هستند.اینها واقعا عاشق بودند،عاشق خدا،عاشق اسلام ……….هرچه که درباره ی آنها گفته و نوشته شود باز هم کم است.بخصوص شهدای جنگ کردستان که ناخواسته کمتر راجع به آنها صحبت می شود.به نظر من شایسته است که کتابی از مجموعه ی خاطرات و عکسها در مورد این سردار رشید اسلام نوشته شود.من داوطلبانه و با کمال میل آماده ی همکاری در انجام این امر مهم هستم.

 • ن.ن

  با عرض سلام واحترام.به عنوان یکی از بستگان این شهید بزرگوار بر خود لازم می دانم که از طرف خود و خانواده ام از این اقدام بسیار ارزشمند شما در معرفی این شهید عالیقدر که افتخار خانواده، شهر و شهرستان است ،کمال تشکر و سپاسگزاری را بنمایم.امیدوارم شاهد ادامه ی این کار خداپسندانه ی شما در معرفی دیگر شهدای گرانقدر شهرمان باشیم .اجرتان با خدا و امام شهیدان .موفق و موید باشید،انشااله.

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا