یادداشتی برای همشهریان عزیز (مشاهیر مطبوعاتی باغبادرانی) Reviewed by Momizat on . بسم الله الرحمن الرحیم یادداشتی برای همشهریان عزیز باغبادرانی بمناسبت بازگشائی مرکز عرضه مطبوعات در میدان بسیج  باغبادران یکصد و هفتاد و شش سال پیش ، در دوران م بسم الله الرحمن الرحیم یادداشتی برای همشهریان عزیز باغبادرانی بمناسبت بازگشائی مرکز عرضه مطبوعات در میدان بسیج  باغبادران یکصد و هفتاد و شش سال پیش ، در دوران م Rating: 0
شما اینجا هستید:خانه » یادداشت و پیامهای مدیر مسئول » یادداشتی برای همشهریان عزیز (مشاهیر مطبوعاتی باغبادرانی)

یادداشتی برای همشهریان عزیز (مشاهیر مطبوعاتی باغبادرانی)

یادداشتی برای همشهریان عزیز (مشاهیر مطبوعاتی باغبادرانی)
Print Friendly, PDF & Email

بسم الله الرحمن الرحیم

یادداشتی برای همشهریان عزیز باغبادرانی

بمناسبت بازگشائی مرکز عرضه مطبوعات در میدان بسیج  باغبادران

یکصد و هفتاد و شش سال پیش ، در دوران محمد شاه قاجار ، میرزا صالح شیرازی کازرونی اولین شماره روزنامه خود ،  با نام  «کاغذ اخبار» را در تهران به انتشار رسانید ، تصور اینکه روزی علاوه بر شاخص های اقتصادی و اجتماعی و بهداشتی ، میزان مطالعه نشریات ، شاخصی برای تشخیص توسعه یافتگی فرهنگی و اجتماعی یک جامعه قرار گیرد و در کنار تولید و توزیع ناخالص و نرخ زاد و ولد و مرگ و میر و بهداشت  واقع شود امری باور نکردنی بود.

از آن روز کارکرد مطبوعات روند روبه رشد خود را ادامه داد و ارزان ترین ، سودمند ترین و فراوان ترین روش برای ارتقاء سطح بیداری و آگاهی و هشیاری و مبارزه با جهل و بی خبری شد.

رسانه ها افقها را وسعت می بخشند و بهترین نحوه ایجاد ارتباط بین مردم و خبرگان جامعه و مسئولین است.

روحیه ایجاد همکاری و مشارکت بین مردم را بالا میبرند و با اعلام کارکردهای مثبت مسئولین ، امید را در دل جامعه افزایش میدهند و در اوضاع نامطلوب با افشاگری و اعلان کارکردهای غیر قانونی و خلاف و بر ملا سازی اشتباهات و غفلت ها و انحرافات (احتمالی)  راه  را برای سرپیچان از قانون و کم کاران دشوار میکنند.

عملکردها و خط مشی ها و هدفهای دولتها و دولتمردان و مسئولین بلند پایه و حتی مدیران محلی را با مردم در میان میگذارند و جامعه را به ارائه نظر و پیشنهاد و مطالبات خود وا می دارند.

عقاید مختلف را در معرض افکار عمومی قرار می دهند و مطالبات مردمی را به گوش مسئولین و پاسخ آنان را به گوش مردم میرسانند و هر دوی آن را در بین افکار عمومی  شهروندان به قضاوت میگذارند.

تاثیر مطبوعات در اطلاع رسانی و آموزش و فرهنگ و تفریح و سرگرمی آنقدر بالاست که رکن چهارم دموکراسی در یک جامعه مردم سالار محسوب می شود.

روزنامه مطبوعات نشریات

نخبگان باغبادران بدلیل فرهنگ بالا که میراثی از زادگاه آنان است  و علاقه وافر خود به فرهنگ و هنر،  از این ابزار فرهنگی و اجتماعی بی بهره نبودند .

نمونه آن مرحوم میرزا اسدالله باغبادرانی ، روزنامه نگار ، ادیب و فاضل و شخصیت وارسته و گمنام علمی و مطبوعاتی ایران است که در شانزدهم آبان ۱۳۰۱ خورشیدی اولین شماره هفته نامه « نهضت اسلام» را در تهران به انتشار رسانید و بعد از آن  این کار را در اصفهان ادامه داد.

و نمونه دیگر آن مرحوم حسن قوامی زاده باغبادرانی می باشد که در سال ۱۳۳۰ خورشیدی هفته نامه « پازهر» را در اصفهان منتشر کرد.

هر دو شخصیت از مشاهیر مطبوعاتی کشور و مدفون در تخت فولاد اصفهان می باشند.

 و یا در سال ۱۳۳۸ خورشیدی نیز میرزا حبیب الله بهادران باغبادرانی مدیر دبستان باغبادران با نوشتن  چندین مطلب در روزنامه «گوهر مراد» که صاحب امتیازی و مدیر مسئولی آن را بر عهده داشت ، با تذکرات خود به رئیس آموزش و پرورش اصفهان در خصوص عدم توجه مسئولین به فرهنگ و آموزش منطقه باغبادران باعث تاسیس آموزش و پرورش در لنجان فعلی و یکسال بعد نمایندگی آن در باغبادران شد.

و این نیز نمونه ای از مطالبه گری مردم و حصول نتیجه آن از طریق مطبوعات در این منطقه است.

اما به دلایلی مبهم سالهاست کمتر شاهد حضور نشریات و مطبوعات بر پیشخوان دکه عرضه مطبوعات در باغبادران بوده ایم.

پیگیری عرضه مطبوعات به صورت فراگیر ضرورتی انکار ناپذیر بود ، با این نگرانی که چرا با حضور چندین ساله مشاهیر مطبوعاتی و روزنامه نگار و روزنامه فروش و خبرنگار و نمایندگی مطبوعات در شهر باغبادران امروز به دنبال راه اندازی مجدد پیشخوان عرضه مطبوعات در این شهر باشیم.

شاید کمبود خبرنگاران نشریات متفاوت و یا کم کاری خبر نگاران و خبر نویسان و روابط عمومی ادارات منطقه و عدم حضور خٌبرگان این شهر در جراید و … را بتوان عامل بی جاذبگی مطبوعات برای شهروندان باغبادرانی دانست و شاید برخی سرانه بالای استفاده از رسانه های دیجیتال در بین همشهریان را باعث رکود سرانه مطالعه مطبوعات و به تعطیلی کشاندن این مرکز در باغبادران بدانند.

 ولی بهر حال نقش روزنامه ها و مطبوعات در توسعه و ترویج فرهنگ و حفظ و ارتقاء وضع موجود و سطح آگاهی مردم شهر امری انکار ناپذیر است.

امروزه لازم است با قرار دادن روزنامه و مطبوعات در سبد هزینه خانوار و تشویق جوانان و نوجوانان شهر به استفاده از نشریات و مطبوعات ، زمینه ارائه رسالت این رسانه  که همانا خبر رسانی ، ارائه مطالب و موضوعات و محتواهای فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی  و علمی و آموزشی و سرگرمی است را فراهم نمائیم .

 و با این کار دیدگاهها را همچون گذشته وسعت بخشیم .

استفاده از تجربیات خبرنگاران و نمایندگان روزنامه های مختلف در شهر باغبادران از سال ۱۳۴۰ تاکنون و یا ارائه اخبار موفقیتهای ادارات و نهادها و همشهریان عزیز در زمینه های مختلف  به نشریات استانی و کشوری  و همچنین  اعلام آمادگی تعدادی از جوانان فرهنگ دوست  و یا بازنشستگان علاقه مند به ارتقاء فرهنگ منطقه به عنوان خبرنگاران افتخاری شهربه مطبوعات و یا انتشار خبر نامه  در قالبهای مختلف ماهنامه و دو هفته نامه و هفته نامه توسط فعالان فرهنگی و اجتماعی منطقه و یا حداقل ارائه آثارشهروندان اهل قلم منطقه از شعرا و نقاشان و … به نشریات استان باعث ایجاد آشتی همشهریان و ایجاد رغبت به خرید و استفاده از محتوای این رسانه تاثیر گذار است.

همچون همیشه مشارکت همشهریان دلسوز و فرهنگ دوست لازمه رسیدن سرانه مطالعه مطبوعات در این شهر به وضعیت مطلوب است… کمترین کار اقدام به اشتراک یک مجله یا روزنامه است .

ارادتمند شهروندان عزیز  حجت الله امینی

دیدگاه ها (8)

 • اکبر احمدیان باغبادرانی

  باسلام وتشکر از مطالب خوب شما چرا اکنون باغبادران خبر نگار فعال در جهت ازاطلاع رسانی ندارد باتشکر

 • ف .فتحی باغبادرانی

  باسلام وتشکر از شما مطالب زیباوارزنده ای گذاشته ایدوشهر باغبادران وزیبایهایش رابیشتر جلوه میدهید که باعث افتخار یکایک ماست وبه خود میبالیم که ماهم فرهنگ غنی داریم امیدوارم که مطالب بیشتری بگذارید که شهر زیبــــــــــــــــــای باغبــــــــــادران برای مردم بیشتر شناخته شود*

  موفق باشید……….

 • حجت الله امینی

  ضمن تشکر از اظهار نظر جناب آقای غلامحسین شکرچی و مشارکت در این موضوع و تشکر از زحمات ابوی ایشان جناب آقای عبدالکریم شکرچی ، خبرنگار و نماینده روزنامه اطلاعات در شهر باغبادران از سال ۱۳۴۰ تا سال ۱۳۴۸ و آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای وی
  قطعاً اینهمه خاطرات از عزت و سربلندی و فرهنگ که از مردم این خطه در ذهن هم میهنان عزیز است حاصل تلاش و اطلاع رسانی خبرنگاران و نویسندگان و راویان عزیزی است که پیش از این در حد وسع خود و امکانات زمانه تلاش نموده اند و به ثبت رسانیدند.

  بازدید کنندگان محترم سایت را به مشارکت در موضوع و ارائه دیدگاه و نظرات ارزشمند و اطلاعات خود در این زمینه دعوت مینمایم.

 • غلامحسین شکرچی باغبادرانی

  با سلام و عرض خسته نباشید،از آنجا که جناب امینی به این موضوع پرداخته است،علیرغم میل باطنی،صرفاً و صرفاً جهت مزید استحضار همشهریان گرامی و بدون شائبه تفاخر عرض می نمایم که در دهه ۴۰و قبل از تاسیس شهرداری باغبادران یک شخص بعنوان خبرنگار مستقل و رسمی روزنامه اطلاعات علیرغم نقص جسمی و عدم توان شنوایی نماینده این موسسه در این شهر بوده و خبر تاسیس شهرداری باغبادران نیز توسط وی مخابره شده است،و اکنون نیز به رغم کهولت سن و مشکلات جسمی عدیده شاید تنها شهروندی باشد که به هر قیمت و به هر طریق چشم بر هم نمی نهد تا روزنامه مذکور را مطالعه نکند،و حتی بعضاً در باره مطالب منتشر شده اظهار نظر نموده و نظراتش در مجله اطلاعات هفتگی طرح و پاسخ آن نیز منتشر شده است.

 • نقدی

  سلام لطفاً بیشتر از این دست مطالب در سایت قرار دهید

 • کاوه

  بسیار جالب است

 • صادق

  انصافا دست مریزاد

 • راضیه

  با سلام و تشکر از مطالب خوب و مفیدی که در سایت قرار دادید .افرادی که در این مطلب به آن اشاره کردید و خدمات این افراد برای مردم جذابیت دارد و دانستن این اطلاعات باعث افتخار مردم شهر است تا به نیاکان و گذشتگانشان ببالند.
  بخصوص نسل جوان که از این اطلاعات گذشته محروم است..

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا